Yapıştırıcı sektörünün büyüyen gücü Mavera Kimya

Mavera Kimya, 2005 yılında sektördeki 20 yıllık tecrübeye sahip kurucuları tarafından başlamış olduğu serüvenine, yepyeni teknolojileri ve ürün grupları ile devam ediyor.

Kurulduğu ilk günden itibaren Türkiye’nin mobilya ve yatak üretim merkezinde müşterilerine hizmet sunan Mavera Kimya, hizmet verdiği sektörlerin başında ve en önemli konumda olan mobilya sektörünün yanı sıra ambalaj, matbaa, tekstil, otomotiv, ayakkabı ve inşaat gibi birçok sektöre de hizmet vermektedir. Marka Türkiye genelindeki bayii ağının yanı sıra, yaptığı ihracatla da yurtdışında aranır hale geldi. Başta İtalya, İngiltere, Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Mısır, İran, Irak, Suudi Arabistan, Fas, Cezayir, Tunus, Rusya, Ukrayna gibi ülkeler olmak üzere ürünlerini 4 kıtaya ihraç eden firma, dünya genelinde fuara katılıyor.

Son teknolojilerle donatılmış entegre tesislerde üretim

Mavera Kimya’nın son teknoloji gözetilerek kurulan üretim tesislerinde, birçok ürün grubu bir arada dizayn edilerek entegre bir sistem oluşturuldu. Solvent bazlı .yapıştırıcı, mobilya hotmeltleri üretimi, Pressure Sensitive Adhesive üretimi, Hotmelt Stick üretimi ve diğer sektörlere yönelik üretilen hotmeltlerin üretim hattı olmak üzere 5 ana üretim hattı ile yüzlerce çeşit bir arada üretilmektedir.

Mavera Kimya , mobilya sektörüne solvent bazlı ve hotmelt esaslı yapıştırıcılar olmak üzere 2 ana grup altında hizmet etmektedir. Hotmelt yapıştırıcıların mobilya sektöründeki temel kullanım alanı kenar bantlama işlemleridir. Mavera Kimya’nın yeni nesil EVA ve Polyolefin polimer malzemeler kullanarak üretmiş olduğu yüksek kalitedeki hotmelt yapıştırıcılar, düz kenar bantlama ( Flat edge Banding), eğri kenar bantlama (Curved Edge Banding), melamin kenar bandı tutkallama (Hot-Melts for Melamine Edge Bands), profil kaplama (Profile Wrapping), pervaz uygulama (Reveal Aplications) gibi alanlarda başarıyla uygulanmaktadır.

İlk “Hotmelt Stick” üreticisi Mavera Kimya

Hotmelt yapıştırıcılar denilince akla gelen ilk ürünlerden bir tanesi de Hotmelt Stick ürünüdür. Endüstrinin her alanında kullanılan bu ürünün Türkiye’deki ilk üreticisi olma konumunda olan Mavera Kimya, rekabet gücü ve yüksek üretim kapasitesi sayesinde pazar liderliğini hedefliyor. Yaptığı titiz laboratuvar ve Ar-Ge çalışmaları ile sektördeki eksiklikleri farkeden Mavera Kimya, bu eksiklikleri çözerek çözümün adresi olmayı başarmış durumdadır.

Solvent Bazlı yapıştırıcılar, sentetik kauçuk esaslı, yanmaz solventler içeren, mobilya, yatak, döşeme ve koltuk sanayinde sünger, elyaf, keçe , tela , döşemelik kumaş vb. malzemelerin birbirine ve diğer malzemelere yapıştırılmasında kullanılan tek veya çift taraflı uygulanabilen yapıştırıcılardır. Doğru yapıştırıcı ile yüksek yapışma mukavemetini sağlamak için müşterilerine Enzel, Fomtex ve Potakim markaları ile farklılıklar sunmaktadır. Yüksek katı madde oranları, farklı açık kalma zamanı ve maximum sıcaklık mukavemeti sunmak firmanın avantajlardan sadece birkaçıdır.

Sağlık yönünden zararsız ürünler

Bilindiği üzere solvent bazlı yapıştırıcıların getirdiği avantajların başında yüksek ilk yapışma, uygun fiyat ve ilk kurulum maliyetlerinin düşük olması gelmektedir. Ancak son yıllarda meydana gelen teknolojik yenilikler ve insan sağlığına verilen önemin artması ile birlikte yatak imalatında hotmelt yapıştırıcıların kullanımı da artmaktadır. Bu gelişmeleri takip eden Mavera Kimya, özellikle Pocket Spring denilen yataklarda kullanılan ve EVAMELT markası ile ürettiği, otomatik makinalarda kullanılan, mükemmel yapışma özelliğine sahip, kokusuz ve esnek özelliklerdeki yapıştırıcıları ile kullanıcılarına birçok avantajı da beraberinde sunuyor. Standart üretim formülasyonalarının yanısıra müşterilerine özel olarak ürettiği ürünlerle de kısa zamanda,  özellikle Avrupa ülkelerindeki müşterilerinin vazgeçilmezi olmayı başarmış bulunmaktadır.

Yatak imalatında Pocket Spring yataklar haricindeki yataklarda, solvent bazlı yapıştırıcıların yerini almaya başlayan ve Pressure Sensitive Hotmelt Adhesive olarak bilinen yapıştırıcılar mevcuttur. Sentetik kauçuk esaslı olan bu yapıştırıcılar, hijyenik, kokusuz, esnek ve sağlıklı olmaları sebebi ile yatak imalatında otomatik makinalarda ve yüksek hızlı üretimlerde mükemmel sonuçlar vermektedir. Mavera Kimya, özellikle 2015 yılında Pressure Sensitive Adhesive üretim kapasitesini çok daha üst rakamlara çıkartarak kaliteyi ve rekabeti bir arada buluşturmayı başarmıştır.

Bir üründeki en önemli unsurun kalite olduğu bilincinde olan Mavera Kimya, üretimde toplam kalite anlayışını ilke edinerek kalite kontrolünü, hammadde tedarikinden, mamul ürün kontrolüne kadar titizlikle yürütüyor. Türkiye’nin mobilya yan sanayi ürünleri konusunda çok ciddi bir üretim yeri olmasının avantajını kullanmak isteyen Mavera Kimya, kalite ve rekabetçi fiyat politikasıyla birlikte büyümeye emin adımlarla devam ediyor.

#YapıştırıcıSektörü, #MaveraKimya, #HotmeltStick, #EVAMELT, #Manset