Türkiye Mobilyada Trend Belirleyen Ülke Oldu

monsad

MOBSAD Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu: “Türkiye mobilyada trend belirleyen ülke oldu”

* ‘2023’te 10 milyar dolar ihracat’ hedefiyle çalışan ve dünyanın en büyük mobilya üreticisi Çin’e bile ihracat gerçekleştiren Türk mobilya sektörünün gözü, dünyada ilk 5’te olmak.

Tasarım, marka ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken yerli mobilya sektörü, küresel pazarlarda da Türkiye’nin elini güçlendiriyor. 2023 yılında 25 milyar dolarlık mobilya üretimine ve 10 milyar dolarlık ihracata imza atmak isteyen sektörün asıl hedefi dünyada ilk 5’e girmek. Mobilya sektörünün bu hedeflere ulaşmak için büyük gayret gösterdiğini belirten Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, dergimize sektörün performansını değerlendirdi.

g2Mobilya hayatınızda nasıl bir yer tutuyor? Kaç yıldır bu sektörün içinde yer alıyorsunuz?

“Mobilya bizde 3 kuşaktır gelen bir meslek. Benim dedem İstanbul Kuledibi’nin ilk Türk ustalarından. Dedemin kuşağına kadar olan bütün sanatkârlar, ustalar Ermeni ve Rum ağırlıklıymış ve bu işin merkezi de Galata Kulesi’nin etrafı olarak biliniyormuş. İşte 1900 yılının başlarında dedemle başlayan bu yolculuk, babamla ve 3. kuşak olarak da benimle devam ediyor. Bu iş bizim hayat tarzımız oldu. Öyle ki, ben çocukluğumdan beri mobilya ile büyüdüm, evde her dakika konumuz mobilyaydı. Babam bugün 79 yaşında ve halen üretimin başında çalışan bir usta gibidir. Dedemle başlayıp benimle devam eden 100 seneyi aşkın yolculuğumuzda bugün üreten ve ihraç eden bir kuruluş olarak yolumuza devam ediyoruz.”

Ülkemizde mobilya kullanım alışkanlığı nasıl seyrediyor?

“Türklerin mobilya kullanım alışkanlığı Batı ülkelerinden farklı. Bizim kültürümüzde mobilyayı kısa süreli kullanıp yenisini almak yok. Geçmişe dönüp baktığımızda, annelerimizin salonları girilmesi yasak olan ve misafir dışında kullanılmayan odalardı. Sonuçta bu örf ve adetlerin bir yansıması oluyor. Bu paralelde genç kuşakta iki sene sonra ben mobilyamı değiştireyim üç sene sonra yeni bir trend başladı bu trende geçeyim demiyor veya diyemiyor. Mobilya sonuçta pahalı bir enstrüman, ucuz bir enstrüman değil. Evlenen genç kuşağa baktığımızda mobilyaya daha kısıtlı bir bütçe ayırdıklarını görüyoruz. Avrupa’da daha az olan mobilya kullanım süresi, ülkemizde hem temiz kullanımdan hem de sık mobilya değiştirmeme kültüründen dolayı içinde bulunduğumuz pazarı biraz daraltıyor.”

Türk mobilyasının dünyadaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Türk mobilya sektörü kendi bölgesine ve yakın coğrafyasına hizmet eden önemli bir sektör. Yakın coğrafyamızın karışık olması yaşanan savaşlar ve ülkeler arası anlaşmazlıklar sektörün dinamiklerini olumsuz şekilde etkiliyor. Yaşanan iç ve dış etkenlere karşı mobilya sektörü hala bu ihracat rakamlarına ulaşabiliyorsa ve bir şeyler yapabiliyorsa, göstergelerin artıya geçtiği bir pazarda çok daha iyi yerlere geleceğimiz aşikârdır.”

Sektörün ihracat performansını nasıl buluyorsunuz?

“Türkiye’nin 2015’te 2.1 milyar dolar ihracatla dünyanın en büyük 12. mobilya ülkesi oldu. 2016 yılında hedeflenen 3 milyar dolar ihracat rakamı, çevre ülkelerde yaşanan gelişmelerden dolayı 2.7 milyar dolar civarında gerçekleşerek Türkiye’yi ilk 10’a taşıyor. MOBSAD olarak hedefimiz ülkemizi ilk 5 ülke arasına sokmak. Bunun da yolu katma değeri yüksek mobilya üretmekten geçiyor. MOBSAD olarak İtalyan estetiğinde, Alman standardında ve Türkiye’ye özgü dokunuşlarla mobilya üretiyoruz. MOBSAD üyeleri olarak dünyanın dört bir yanındaki otellerden meclis ve bakanlık binalarına kadar farklı projelerin içinde yer alıyoruz. Mobilya sektörü olarak Amerika’dan Çin’e kadar birçok ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisi için önemli bir katma değer oluşturuyoruz. Çin’de Türk mobilyası Avrupa mobilyası olarak algılanıyor. Avrupa kalitesinde ancak Avrupa’dan ucuz olunca Çinliler tercih etmeye başladı. Ancak Çinli KOBİ’ler ihracata alışkın, ithalatı bilmiyor. Onun da formülünü Çin’de partner firmayla çalışarak çözüyoruz.

g3Mobilya sektörü Türkiye’nin 2023 hedefleri içerisindeki payını tutturur mu?

Ülkemizin 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefine kilitlenmiş durumdayız. Sektör olarak ise 2023 yılında 25 milyar dolarlık mobilya üretimine ve 10 milyar dolarlık ihracata imza atmak istiyoruz. Yine bu hedefler doğrultusunda 2023 yılında Türkiye’nin ilk 5 mobilya üreticisinden biri olması için çalışıyoruz. Bunun için yeni pazarlara giriyoruz. Uzakdoğu pazarı bunlardan birisi. Çin gibi ihracata başladığımız pazarlara iyi çalışırsak bu pazarlardan ciddi paylar alabiliriz. Ayrıca bu hedefe ulaşmak için KOBİ’ler desteklenmeli, ihracat pazarları çeşitlendirilmeli, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri artırılmalı, markalaşmaya önem verilmeli, kayıt dışılık önlenmeli, uluslararası standartlara göre üretim yapılmalı.”

Mobilya sektörünün önemli buluşması IMOB Fuarı’yla ilgili düşünceleriniz neler? Aynı ay içerisinde iki farklı fuarın olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Mobilya sektörünün önemli etkinliği İstanbul Mobilya Fuarı IMOB 13. kez düzenlenecek. 24-29 Ocak 2017 tarihleri arasında Yeşilköy CNR Expo’da sektörün gerçek gücünü temsil edecek fuarda MOBSAD olarak bizde yerimizi alacağız. Mobilya sektörünün çoğunluğunun kobi ölçekli ve ihracat kanadını yüklenen zanaat kökenli mobilya üreticilerinden oluştuğunu düşündüğünüzde, fuarın ihracatımız için ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. İki fuarın aynı ay içerisinde on gün arayla düzenlenmesine gelince; burada iki fuarın birleşmesi veya ayrılmasından ziyade zamanlamanın ele alınması gerekiyor. Sektörümüz çok büyük ve bir fuar alanı mobilya sektörüne yetmiyor. Fuar alanının dışında kalan firmalar ya kurulan çadırlara mahkum oluyorlar ya da kendilerine hiç yer bulamıyorlar. Bence iki fuarın aynı tarihlerde yapılması ve bu iki fuar arasındaki servislerle de ziyaretçilerin her iki noktayı da gezmesi sağlanmalı. Bu şekilde bölünme ile sektör kendi kendine zarar veriyor.”

#Mobsad #Imob # Cnr #Fuar #Mobilya #Trend #CüneytYanıkçıoğlu