Milkay global pazardaki payını büyütüyor

76 ülkeye keçe gönderen Milkay, önümüzdeki dönemde pazar payını daha da arttıracak.

Milkay, keçe üretimine yaptığı yatırımların geri yansımalarını kısa zamanda almaya başladı. Şuana kadar 76 ülkeye ihracat yaptıklarını ve bu sayıyı daha yukarılara çıkarttıklarını belirten Milkay Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Özev, yeni dönemde de özellikle Amerika ve Afrika pazarındaki etkinliklerini arttıracaklarını ifade etti.

Milkay olarak keçe üretimine yaptığınız yatırımların global pazarda geri dönüşü nasıl oldu?

Sektöründe kalitesi ve hizmetleri ile dünyada global bir oyuncu olan firmamız son yatırımları ile Dünyanın en büyük keçe üreticilerinden birisi olmuştur. İletişim kanallarının arttığı bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı dünyada firmalar talep ettikleri ürünlere ve üreticilerine rekabetçi ortamda rahatlıkla ulaşabilmektir. Bu durumda firmaların sürekli dinamik kalmalarını gerektirmektedir. Milkay Teknik Testil San. AS Milkay Teknik Tekstil A.Ş. özellikle yatak, koltuk ve kanepe üreticisi olan tüm dünyadaki müşterilerine keçe tedariki noktasında sağladığı kolaylıklar ve avantajlar ile bu konudaki problemlerine çözümler sunmaktadır. Diğer yandan sektördeki alış ve stok maliyetlerinin düşmesini sağlayarak müşterilerinin gelişimine destek sağlamıştır.

Bu bağlamda hangi pazarlara girmeyi hedefliyorsunuz?

Firmamız kurulduğundan beri toplam satışlardaki ihracat oranını sürekli artırmaktadır. Bugüne kadar firmamız 76 ülke ile tanıştırdığı “Milkay Keçesi” bir marka olarak dünya pazarında bilinmektedir. Uluslararası fuarlara katılımlarımızı devan ettirerek sahip olduğumuz pazarları genişletmek ancak özellikle Amerika ve Afrika pazarlarından aldığımız payı artırmayı hedefliyoruz.

Yatak üretiminde kullanılan keçeler sizce nasıl olmalı?

Tekstil artıklarının geri dönüşümü ile elde edilen Keçe özellikle mobilya ve yatak imalatında çok önemlidir. Konforun artırılması yönünden de keçe kritik bir rol üstlenmektedir. Ülkelere ve üretici firmaların hitap ettiği müşterilerinin beklentilerine bağlı olarak sertlik ve yumuşaklık oranları değişebilmektedir. Ancak ana etkenler olan hammaddenin kalitesi ve deneyim ile ortaya çıkan “kalite” firmamızın ilk prensibidir.  Toplam ürün maliyeti içerisinde hesaplama yapıldığı zaman keçenin Fiyat/Maliyet analizi çok düşük kalmaktadır.

Milkay Teknik Tekstilin sahip olduğu ileri teknoloji, kaliteli ürün üretiminin en önemli etkenidir. Şu an üretim hatlarında minimum üretim kaybı ile yüksek kalitede üretim yapılmaktadır. En uygun kaliteli hammaddenin seçimi ve satın alımı makina ve araçların periyodik bakım ve yenilenmesi, nihai ürünlerdeki iyi neticelerin teminatı olmuştur. Yaptığımız işte keçe gibi bir ürüne standart getirerek, TSEK ve ISO kalite belgelerinin sahibi olmakla birlikte bu başarımız diğer sistem ve süreç geliştirme yöntemleriyle de desteklenmektedir.

#Milkay, #keçe, #SatışvePazarlamaMüdürü, #OğuzÖzev, #TSEK, #ISO, #Manset