Hakkımızda / About Us

FURNITECH dergisi, ISTMAG Magazin Grubu’nun iki ayda bir yayınladığı mobilya makine ve yan sanayi dergisidir. İngilizce ve Türkçe dillerinde yayınlanan dergi, mobilya sanayinin, teknoloji ve malzemeleri hakkında içerik sunar. Kaliteli içeriğiyle uluslararası mobilya ve tefrişat sanayii, pazarları, arz ve talep, perakende ve tüketici ile uluslararası fuar ve sergi gibi etkinliklere odaklanan bir yayındır.

Ticari yayın sektöründe 40 yıldan fazla deneyimi bulunan bir ekip tarafından kurulmuş olan Istmag (İstanbul Magazin Grubu) çeşitli sektörlere yönelik dergiler yayınlamaktadır. Grup, 30 basılı 2 de online dergisi ile hemen her sektöre hitap etmektedir.

Her ay yurt içinde ve yurt dışında onlarca fuara katılarak Türkiye ve diğer dünya ülkeleri arasında bir köprü görevi icra etmekteyiz.

Basılı ve web yayınlarımız her geçen gün daha da gelişmekte olup ve şirketimiz ticari yayın alanında Türkiye’nin en büyük grubu, dünyanın da önde gelen yayıncılarından birisi haline gelmiştir.

Daha fazla bilgi için lütfen bize yazın: sales@img.com.tr

 

About Us


 

FURNITECH is a bimonthly furniture machinery and supply industry magazine published by ISTMAG Magazine Group. The magazine is published bilingual, in English and Turkish and offers general outline of the manufacturing of the furniture industry with technical and material side. The editorial coverage focuses on international furniture and furnishing manufacturing and markets, demand and supply, retail and consumption, international events, fairs and exhibitions.

Established by a team who served the trade press industry for over 40 years, Istmag (Istanbul Magazine Group) has been publishing trade magazines in different sectors. The Group has been addressing almost to all sectors with 30 print and 32 online magazines.

Attending tens of fairs in Turkey and around the world every month we have been playing a bridging role between Turkey and the world.

Our print and web publications have been developing further every day and our company has become the largest trade press group in Turkey and has been one of the most leading publishers around the world.

For further information please write to us: sales@img.com.tr