Geri Dönüşümden Üretime Şiteks

Hassan Grup’a bağlı olarak faaliyet gösteren Şiteks, aynı zamanda grubun ilk şirketi. Tekirdağ Saray’da 30 bin metrekare kapalı, 40 bin metrekare açık olmak üzere toplamda 70 bin metrekare alanda başta mobilya olmak üzere çeşitli sektörlerin keçe ihtiyacını karşılayan firma, orijinal hammaddelerin yanı sıra, çevrecilik anlayışı ile fabrika ve tekstil artıklarını son teknoloji makinelerde ayrıştırarak keçe üretiyor. 1996’dan beri Hassan Grubunda çalışan ve şuanda Şiteks İhracat Müdürü olarak görev yapan Ahmet Enver İlhan, şirketin şuan ki durumu ve mobilya sektörüne yönelik üretimleri hakkında bilgi veriyor.

Şiteks olarak mobilya sektörüne nasıl hizmetler veriyorsunuz?

Kurulan ilk şirket ve sektörün ilk üreticisi olma özelliğini taşıyan Şiteks, faaliyetini Tekirdağ’da sürdürmektedir. Tekstil artıklarını ürün haline getirmek suretiyle hem çevreye, hem de Türk Ekonomisine katkıda bulunan Şiteks’in ürünleri, yarı mamul olarak; anti-mikrobiyalite, extra alev geciktirici, istenilen kalınlık ve sertlikte özel üretim yapabilme, rulo veya kesilmiş parça olarak üretilme kabiliyeti olan, sentetik jüt ve nonwoven ile kombinasyon oluşturabilme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda doğal pamuk ve yünden keçeler üreten firmamız, yatak ve mobilya sektöründe; form alabilme, lamine edilebilme, matris kesim, kalıplanabilirlik özelliği bulunan ürünleri de üretmektedir.

Şiteks olarak keçe üretimi yapıyorsunuz. Bu keçelerin türleri ve özeliklerinden bahseder misiniz?

3 ayrı keçe üretimimiz var. Birincisi sert keçe dediğimiz, ısıl işlemlerle birleştirilen ürünlerdir. Bunlar yayların sert etkisini azaltarak yüzeye yayar. Sert keçeyi firmamız, 300 gramdan, 3.000 grama kadar üretebilmektedir. Şuanda 8 tane üretim hattımız var. Aylık üretim kapasitemiz ise 3.500 ton.

Diğer bir tür ise dolgu keçelerdir. Bunlar en üst kumaş ile sert keçe arasında kullanılan orta sert keçelerdir. Farklı gram ve kalınlıkta üretilebilir ve ülke kültürlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Üst katmanda kullandığımız keçeler ise daha düzgü bir görünüm sağlamayı amaçlar. Bunlar diğerlerine göre daha yumuşaktır. Yine bunlarda farklı gramaj ve kalınlıklarda iğneleme tekniği ile üretilmektedir. Aslında bu bölgede kullandığımız kapitone keçeleri de 3’e ayırabiliriz. Bunlar ise: Recycle pamuk keçe, orijinal yün keçe ve orijinal pamuk keçedir.

Ürün gamınızda çeşitli ürünler bulunmakta. Bu ürünler için hammadde ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz? İthalatınız var mı?

Genelde yerli firmalarla çalışıyoruz. Çünkü tekstil sektörü Türkiye’de çok kuvvetli. Tekstil artıklarını buradaki piyasadan topluyoruz. Çöpe gidecek olan kumaşları toplayıp, tekrar açıyoruz ve elyaf haline getiriyoruz. Böylece tamamen recycle maddeler kullanıyoruz. Kısacası, kumaş ve iplikle alakalı bütün artıkları toplayıp keçe yapıyoruz.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Piyasada yanmaz ürünlere talep olmasından dolayı geliştirdiğimiz fire break en son Ar-Ge ürünlerimizden bir tanesidir. Firmaların dış ülkelere ihracat yapma isteğinden dolayı, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda bu talepleri gördük. Bu şekilde yeni ürünlerimizi üretmeye devam ediyoruz. Keçede de yanmazlığı geliştirdik.

Şuanda talep edilen diğer bir ürün, bir tarafı yün diğer tarafı normal olan keçeler. Bununla firmalar maliyeti biraz daha düşürmek istiyor. Bu yönden bakıldığında bu da bir Ar-Ge’dir.

İhracat Müdürü olarak Şiteks’in ihracat yaptığı ülkeler ve bölgelerden bahseder misiniz?

Şiteks olarak, yaklaşık 40 ülkeye düzenli ihracat yapmaktayız. Aynı zamanda ihracat, üretimimizin %25’ini oluşturuyor. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da hemen hemen her ülkeye, Rusya ve Doğu Bloğu ülkelerinin çoğuna ihracat yapmaktayız. Bunun yanında Latin Amerika, Kuzey Amerika ve uzak doğu ülkelerine de sevkiyat yapmaktayız.

#Şiteks, #İhracatMüdürü, #AhmetEnverİlhan, #HassanGrup, #keçe, #manset