FİN Yapı, Finlandiyalı HONKA İle Masal Gibi Kütük Evler Sunuyor

Türkiye’de ev konusunda kütük evlere pek alışkın değiliz. Kütük ev gibi farklı şeyler deyince genelde orijinal bir tatil deneyimi gelir hatırımıza. Peki böyle bir eviniz olsun istemez miydiniz?

Finlandiya şirketi olan Honka’nın Türkiye temsilcisi olan Fin Grup, Türkiye’nin önde gelen kalas çerçeveli ahşap evlerini üretiyor ve Türkiye’nin bütün bölgelerine 100’den fazla Fin Kütük Evi sattı. Şirketin ürünleri arasında özel evler, kütük kabinler, tatil evleri, halk ve ticari binalar bulunuyor. Kütük evleri ve Fin Yapı’nın başarı hikayesini firma yetkilisi Ramiz Aydın’a sorduk:

Fin Yapı Ahşap Mimarlık ne zaman kuruldu ve neden böyle bir iş dalına girdiniz?
Firmamız 2002 yılında babam Doğan Aydın tarafından kuruldu. O yıla kadar asıl işimiz Finlandiya ile kürk ticareti idi Finlandiya ya gidiş gelişlerinde bu evlerde konaklayan babam böyle bir işin Türkiye de olabileceğini düşündü ve Fin Yapı firmasını kurdu.

Fin adı oradan geliyor yani?
Evet bu konuda dünyada bir numara olan ülke Finlandiya odluğu için firmamızın adının Fin olmasına karar verdik

Peki üretim süreci nasıl oluyor, yani nasıl bir yol izliyorsunuz?
Öncelikle biz kütük ev üretiminde dünya lideri Finlandiyalı Honka firmasının Türkiye ana distribütörüyüz. Honka 1958 yılında kurulmuş ve seri üretimde kütük ev üreten dünyanın ilk firmasıdır. Sektöre kattığı yenilikler ve Ar-Ge’ye harcadığı finans  ve geliştirdiği yeni tekniklerle dünyada da devamlı takip ve taklit edilen bir firmadır.
Müşterilerle ilerleyişimiz ve evin yapım aşamaları şöyle; öncelikle mimari tasarım belirleniyor. Arsanın uygunluğu, imar izni, müşterinin istekleri ve arzularına  göre isterse  Honka’nın hazırda 17.000 adet modelinden seçim yapılabiliyor veya müşterini isteğine göre tarafımızca yeni bir tasarım yapılıyor. Daha sonra mimari tamamlandıktan sonra uygun kütük kalınlığı seçiliyor; 11 cm’den 27 santime kadar kütük kalınlıkları var. Hem evin yapılacağı bölgenin iklimi hem de binanın statik uygunluğuna bakılarak uygun kütük kalınlığı seçiliyor. Çatıda kullanılacak malzemeler, boya koruma renkleri, kapı ve pencere modelleri, aksesuar renk ve şekilleri, parke seçenekleri, elektrik ve su tesisatı gibi detaylar müşterimizle çözümlendikten sonra Finlandiya’ya  sipariş veriliyor. Hiçbir şey tesadüfe bırakılmıyor. Her şey yazılı çizili olarak belirgin bir şeklide evin 3D tasarımları ile evin gerçeği arasında hiçbir fark olmuyor. Her şey milimetrik olarak hazır kesilmiş paketlenmiş halde Türkiye’ye şantiye alanına gönderiliyor ve biz de profesyonel ekibimizle evimizin montajını gerçekleştiriyoruz.

Son yıllarda talep nasıl?

Ekolojik yaşam tarzı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmaktadır. Kütük evde yaşamak  bambaşka bir duygu. İnsanlar bu evleri sadece hafta sonu evi veya dağ bahçe çiftlik evi gibi algılasa da dünyada bu çok farklı. Yeni mimari tasarımlarla şehir içinde ahşap kütük bir ev inşa edilebiliyor. Kütük evlerin izolasyon değerleri betonun nerdeyse 10 katı, yani kışın daha sıcak yazın daha serin, daha fazla enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik bu evlerin en büyük özellikleri, talep her geçen yıl artmakta. Özellikle bu evlerde dört mevsim yaşamak isteyen müşterilerimiz var ve şu anda Ankara’da inşaatına başladığımız bir evimiz var. Müşterimiz bu evde yaşayacak. Şehre sadece 10 dakika mesafede olan Gölbaşı ilçesinde.

Müşterilerinizin arasında kimler var?
Çok büyük şirket sahipleri de var, belli ve belirli birikimi olup bu eve bütün birikimin yatıran bireyler de, ama parasal olarak uygunluğundan çok müşterinin gerçekten kütük bir evde yaşam tarzını bilmesi ve bu ev tarzını benimsemesi lazım.

İnsanlar neden kütük evde yaşam tarzını tercih etmeli yani faydaları neler?
Kütük Evler içinde yaşayanlara mükemmel bir izolasyon ve bu sayede enerji tasarrufu sağlar. Ahşap evler ısıyı içinde uzun süre saklı tutar, yani ısı kaybı çok düşüktür. Beton ve çelik yapılara göre daha az enerji harcayarak binanızı çok daha az enerji maliyetleri ile ısıtır veya serin tutarsınız. Saunalar bu yüzden ahşaptır, Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde -40’lara varan soğuklarda bile ahşap yapılar mükemmel ısı yalıtımı sayesinde sahiplerine en güzel şeklide hizmet vermektedir. Isı kaybı en düşük olan yapılar ahşap yapılardır.

Kütük Evler, karbondioksit, nem, zararlı gazların ve radyoaktif dalgaların iç ortamda barınmasına izin vermez, bunun yerine bina içine tek girebilen BOL OKSİJENDİR,

Gece boyu uyurken oda içindeki oksijeni kullanırız oksijen alır yerine karbondioksit veririz. Ahşap duvarlar bina içindeki tüm pencere ve kapılar kapalı olsa bile bu karbondioksiti dışarı atar, onun yerine aynı oranda oksijen depolar.

Ahşap bir binada yaşamanın tadını sabah uyandığınızda çok net anlarsınız; daha dinç ve dinlenmiş olarak uyanacağınıza hiç şüphe yok.

Radon kimyasal olarak tepkimeye girmeyen, kokusuz, tatsız ve renksiz olan doğal bir radyoaktif gazdır. Toprak ve kayalar üzerinde yer alan uranyumun parçalanması ile oluşur.
Alfa partikül yayınlayan radon gazı yıllardır bilinen önemli bir kanserojendir. Akciğer kanserlerinde sigaradan sonra en önemli etken olup, akciğer kanserlerinin % 3 ile 15’inden sorumludur.
Ahşap evler nefes alan yapıları sayesinde bu gazları doğal olarak filtre eder ve bina içinde barınmasına izin vermez.
Kütük evlerde kullanılan malzemelerin % 98’i masif ahşaptır. Kapı, pencere, çatı, zemin gibi tüm bu malzemeler her daim geri dönüşebilmektedir.

Geri dönüşüm dünyada hızla yayılan bir olgudur. Yenilenebilir enerji ve bunun dünyaya getirdiği faydalar göz önüne alındığında ekolojik yeşil evlerin önemi yadırganamaz. Yeşil evlerin başında ise tamamı geri dönüştürülebilen ahşap evler vardır .

Depremde binaların yıkılmasının nedeni taşıyıcı kolon ve kirişlerin deprem dalgalarına dayanamaması sonucu kırılmasıdır çünkü betonarme yapılar deprem dalgalarının tersine hareket eder esnek olmadıkları için çabuk kırılırlar.

Ahşap ise esnek bir malzemedir. Deprem dalgaları ile aynı yönde hareket edebilir. Bu yüzden depremde ahşap duvarlar en dayanıklı duvar tipleridir. Ayrıca kütük evlerin duvar sistemi birbirine köşelerden geçmeli yığma sistemdir. 9 şiddetinde depreme dayanıklıdırlar.

Kütük Evlerin montajı çok hızlıdır. Kütük duvarlar, ahşap pencereler, kapılar, merdivenler, çatı ve diğer tüm ahşap kısımlar, önceden fabrikada projeye göre hazırlandığından dolayı, montajda yoruma açık bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden montaj çok hızlı gerçekleşmektedir.

Şantiye artığı, pisliği olmaz. Şantiyede kalan her türlü ahşap malzeme ileride müşterilerimiz tarafından evlerinin bahçe düzenlemesi, yakacak ve daha bir çok şeklide kullanılmıştır. Ahşap, geri dönüştürülebilen bir malzemedir.

Gelecek için kütük evler için beklentileriniz nedir?
Kütük evlere olan talep hızla artmakta ancak bu evler doğru ellerde ve profesyonel olarak yapılırsa müşterisini mutlu edebilir. Bu da mühendislik ve teknoloji gerektiren bir üretim demektir. Her kütük ev yapıyorum diyen insanlara itibar edilmemesi lazım.

#FİN, #yapı, #HONKA, #kütük, #ev