Elite Core Makina Türkiye’de üretime başladı

On yılı aşkın süredir Çin’de üretim yapan Elite Core Makina,  2015 yılı da Türkiye’de CNC makina üretimine başladı. Ülke olarak Türkiye’nin mobilya sektörü için bir cazibe merkezi olduğunu dile getiren şirket ortağı Erhan Aksu, bu sebeple İstanbul’da da bir üretim tesislerine ihtiyaç duyulduğunu ve bu ihtiyacı giderdiklerini belirtti. Afrika’dan Amerika kıtasına kadar geniş bir ihracat ağına sahip bir marka olduklarını sözlerine ekleyen Aksu, üretimini yaptıkları makinalar hakkında bilgi verdi.

 

Öncelikle firmanızdan bahseder misiniz? Kuruluşunuzdan beri yatak sektörüne nasıl hizmet veriyorsunuz?

Firmamız 2005 yılında Çin’in Guanzghou şehrinde sünger ve yatak makinaları imalatına başlamış olup müşteri istekleri doğrultusunda ürün gamını daha da genişletmiştir. 2015 yılında yaptığımız çalışmalar neticesinde Türkiye’de CNC makina ithalatı yapma kararı aldık. Ve buna yönelik çalışmalara hız verip imalata başladık. Firmamız çin ve türk ortakları ile bugüne gelmiş olup devamlılığınıda bu şekilde sağlama niyetindedir.

Yatak sektörüne, istekler doğrultusunda çeşitli makinalar ve otomasyon sistemleriyle destek vermekteyiz. Bunun içinde kesim-dikim ve paketleme makinaları yer almaktadır.

 

Üretim tesisleriniz ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

İki adet üretim tesisimiz bulunuyor. Bunlardan bir tanesi 10.000 metre² lik Çin’de bulunan üretim testlerimiz diğeri ise 2015 yılında Türkiye’de açtığımız 1000 metrekarelik tesislerdir. Kasitemiz irili ufaklı makinalarda 130 adettir. Çünkü bir makinada boyut kadar teknik kısımda önemlidir.

 

Yatak yan sanayi ürünlerinin üretiminde Türkiye ve diğer dünya ülkeleri arasındaki farklar nelerdir?

Ülkemiz, coğrafyasında bir değer ve cazibe merkezi olup yan sanayi konusunda engin bir pazardır. Kaldı ki değerli sanayicilerimiz tüm isteklere cevap vermek üzere amatör ruh ve bir o kadar profesyonel yönetim anlayışı ile çalışmalarını yapıyor. Kısaca üreticiler yönünden rahat olan ülkemiz, maliyetler yönünden kıskaç altındadır diyebiliriz.

 

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Yeni girmeyi planladığınız pazarlar ve ülkeler var mı?

Türkiye dışında Çin iç pazarına ürün tedarik ediyoruz. Bunun dışında Türki Cumhuriyetler, Avrupa’da; Almanya, İngiltere, İskoçya, Fransa, Hollanda ve Belçika, Amerika kıtasında; ABD, Bolivya Peru, Şili,Brezilya, Meksika ve Arjantin, tümü ile Afrika kıtası ve Arap yarım adasına makina gönderiyoruz.

Bu ürünler için hammadde ihtiyaçlarımızı Türkiye – Avrupa Birliği ülkeleri ve uzak doğu kaynaklarımız ile karşılanmaktadır.

 

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Ülkeme ve iş ortaklarımıza  huzur, başarı ve sağlık dolu bir yıl dilerim. Tüm çözüm ortaklarımızın her daim yanlarında olduğumuzu yineler hep birlikte daha ileriye demek isterim.

 

#EliteCoreMakina, #CNC, #Makina, #ErhanAksu, #Yatak Sektörü, #Manset