Boyut Plastik yeni üretim tesisiyle kapasitesini iki katı artırıyor

Boyut Plastik 2018’de taşınacağı Hadımköy’deki yeni üretim tesisiyle %200’lük bir büyüme sağlayacak.

2005 yılında PVC kenar bandı üretimi ile faaliyete başlayan Boyut Plastik, 2010 yılında Alim Şirketler Grubu bünyesine dahil oldu. Bu tarih itibariyle yatırımlarına hız veren ve ürün gamına ABS ve PMMA gibi mobilya kenar bantlarını ekleyen firma üretiminin yaklaşık %50’sini ihraç ediyor. 2018 yılında yeni üretim tesisine geçecek olan Boyut Plastik, bu yatırımla kapasitesini üç katına çıkaracak. İkitelli’deki üretim tesisinde ziyaret ettiğimiz firma yetkilisi Safet Alimoski, yeni yatırımın detaylarını paylaştı.

Öncelikle Alim Şirketler Grubu ve bünyenizdeki markalardan bahseder misiniz?

Boyut Plastik bir pazarlama şirketi ve üretiminin yaklaşık %50’sini ihraç ediyor. Önce tüccarlıkla başladık, daha sonrasında imalatçı olarak devam ettik. Alim Şirketler Grubu’nda satışını yaptığımız levha ve panellerin tamamlayıcısı olan kenar bandını üretiyoruz.

Hangi markalarla çalışıyorsunuz?

Ülkemizin güzide birkaç panel üreticisinden ürün tedarik ediyoruz. Bunlardan en önemlisi Kastamonu Entegre’dir. Onun haricinde PVC kaplamalı levha üreten birkaç şirket daha var. Ağırlıklı Kastamonu Entegre ile çalışmamızın sebebi kalite, fiyat ve hizmet üçgenini bir yerden çözmeyi tercih etmemizdir.

Tüccarlıkla başladığınızı söylediniz, bu süreç ne kadar sürdü?

2010 yılında Boyut Plastik’in büyük hisselerini devraldık ve yaklaşık 15 yıllık ticari faaliyetten sonra imalata başlamış olduk.

2018 yılı için yeni yatırımlar var mı? Üretim tesisiniz talepleri karşılıyor mu?

Üretim tesisimiz yetmiyordu, bu sebeple yeni bir yatırıma karar verdik. Hem alan hem de kapasite olarak büyüyoruz. Totalde %200’lük bir büyümeden bahsedebiliriz.  Aslında yatırım için riskli bir dönemdi fakat ticaretin yapısı gereği riske girmeden başarı elde edilemez düşüncesiyle harekete geçtik. Mevcudun üç katı büyüklüğünde bir alan ve kapasite artışı sağlanacak. Önümüzdeki aylarda taşınmayı tamamlayacağız. Yeni yerimiz Hadımköy’de olacak.  Farklı ürünlerin Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini tamamlamaya çalışıyoruz.

Ar-Ge faaliyetlerinizin detaylarını açıklar mısınız?

Son zamanlarda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge faaliyetleri kenar bandı için değil. Kullandığımız hammaddeler, makineler ve sarfiyat ürünleri ile ilgili mevcut teknolojilerimizi geliştiriyoruz. İki yıldır üzerinde çalıştığımız platinum serisinde dekoratif ürünlerimiz var. Bunlar kenar bantta kullanılabildiği gibi mobilyanın ve iç dekorasyonun daha geniş alanlarını da kapsıyor. Mevcut ürünlerimizle IMOB fuarında olacağız. 2018 yılında da farklı dekor ve koleksiyonları müşterilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

Kapasite artışıyla birlikte olmayı hedeflediğiniz yeni pazarlar var mı?

Boyut Plastik olarak yaklaşık 50 ülkeye ihracatımız var. Lojistik avantaj sağladığı için ağırlıklı komşu ülkelere ihracat yapıyoruz.  Balkanlar, Kafkas ülkeleri, Orta Asya, Rusya, Ukrayna, Moldova, Kuzey Afrika gibi birçok ülkede varız. Hedeflediğimiz bütün ülkelerde varız.

25 yıllık sektörel deneyiminiz üzerine mobilya yan sanayi sektörünün mevcut durumu ve gelişimi hakkındaki şahsi görüşünüz nedir?

Türk mobilya sektörü ve onun yan sanayii gerçekten çok iyi gelişmeler kat etti. Bunun birebir yansımasını kendi alanımızdaki büyümemizde de görüyoruz. 25 yıl önce ihracatta ürünlerimizin çoğu tercih sebebi değilken, artık yapılan uzun çalışmaların neticesi olarak güzel sonuçlar elde ediliyor. Kaliteli ürünler uygun fiyata ve kısa zamanda alıcılara ulaştırılabildiği için pek çok ülke Türk malına öncelik vermeye başladı.

2018 yılından beklentileriniz neler?

İyi ve verimli bir yıl olmasını umut ediyoruz. Ülkemizin ticari ve ekonomik anlamda çok büyük bir engeli yok, son dönemde görünen engellerin hepsi siyasi ve konjonktüreldir. Çevre ülkelerde meydana gelen karmaşa ve savaşlar ekonomiyi ciddi ölçüde etkiliyor. Bu sebeple 2018 yılında dünya barışı ve huzuru muhafaza edilirse piyasaların düzeleceğine inanıyorum. Tereddütle ticaret yapan, yedek planı olmayan, yatırımı erteleyen ve alışveriş yapmayan piyasalarla karşı karşıyayız. Bu yaklaşımın sürdürülebilir olmadığını pek çok ülkede gözlemliyoruz. 2018 yılından herkes gibi biz de umutluyuz.

#boyut, #plastik, #yeni, #üretim