Beta Kimya

Beta Kimya

Hayatına, P.V.Ac bazlı mobilya tutkalları üreterek başlayan BETA Kimya A.Ş. 1987 senesinde İstanbul’da kurulmuştur.

1996 yılında Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikanın faaliyete geçmesiyle ürün çeşidini 25’e çıkarmıştır. 2007 yılında, Aydın fabrikasındaki tüm üretim tesisi İstanbul Tuzla’da ileri teknoloji ile kurduğu yeni fabrikaya taşınmıştır. 2010 yılında yine Tuzla’da kurulan bir diğer üretim tesisi ile birlikte ahşap ve inşaat sektörüne yönelik yeni yapıştırıcı ve kimyasalları ile üretimlerini arttırdı.

Sizi tanıyabilir miyiz? Mesleğe ne zaman başladınız?

Merhabalar, ismim Soner ÖZBUĞA, BETA KİMYA’da Teknik Pazarlama Yöneticisi olarak  2011 yılından beri görev yapmaktayım. Aslen Orman Endüstri Mühendisi’yim ve 2007 senesinden beri ahşap ve mobilya sektörünün içerisindeyim. Daha önce farklı firmalarda farklı pozisyonlarda görev aldım.

Beta KimyaBETA KİMYA ve markalarınız olan MİTREAPEL – APEL TUTKAL hakkında bilgi verir misiniz? Kuruluşundan bu yana geçen süreci anlatır mısınız? BETA KİMYA’nın sektöründeki yeri nedir?

1987 senesinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da küçük çaplı bir imalathane olarak üretimine başlayan BETA Kimya A.Ş. ürün çeşidi ve kapasitesini hızla arttırarak Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk fabrikasını faaliyete geçirmiştir. Daha sonra İstanbul’da Tuzla Sanayi Bölgeleri’nde üretim tesislerini birbiri ardına açan firmamız bugün hepsi İstanbul’da bulunan 4 fabrikası ve 1 merkez ofisi ile hayatına devam etmektedir. 2011 yılından beri İKMİB (İstanbul Kimyevi Madde İhracatçıları Birliği) verilerine göre “yapıştırıcılar” kategorisinde ihracatta birinci sırada yer aldığımız için gururlu ve mutluyuz.  Ürünlerimizin üçte ikisini ihraç ederek ülke ekonomimize ciddi katkılarda bulunuyoruz. Ayrıca firmamız, 2015 yılın itibarı ile de, TİM verilerine göre Türkiye’nin 871. En büyük ihracatçısı konumundadır.

Bugün yaş ortalaması 33 olan 200’ün üzerinde genç, dinamik ve üretken personelimizle hizmetlerimize, yatırımlarımıza ve Ar-Ge çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

APEL TUTKAL ve MİTREAPEL, ahşap ve mobilya sektörüne tutkal, yapıştırıcı, silikon, sızdırmazlık ürünleri, mastik, ve poliüretan köpük gibi kimyasallar üreten BETA KİMYA firmasının pazardaki lider iki markasıdır. MİTREAPEL, Türkiye’de üretilen halk arasında Japon ya da süper yapıştırıcı olarak da bilinen ilk hızlı yapıştırıcı markası olup endüstriyel ve ev kullanımına uygun olarak üretilmektedir. APEL TUTKAL ise öncelikli olarak ahşap ve mobilya sektörüne hitap eden tutkal ve yapıştırıcılarımızın markasıdır.

2016 yılı sektör açısından nasıl geçti? Önümüzdeki 2017 yılı dönemle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

2016 yılı hepimizin bildiği gibi gerek ülkemiz, gerek ekonomimiz, gerekse de kendi sektörümüz açısından oldukça sancılı geçti diyebilirim. Türkiye’nin bulunduğu kritik jeopolitik konumdan dolayı gündemimiz oldukça yoğundu. 2016’nın özellikle ikinci yarısından sonra yaşanan gelişmeler ve kur artışlarındaki anormal artışlar bu dönemde birçok firmanın ekonomik anlamda darboğaza girmesine yol açtı. Bu da beraberinde tahsilat ve satış dengelerindeki terazinin ibrelerinin bozulmasına sebebiyet verdi. Finansal alt yapısı güçlü firmalar bu sorunu daha az hissederken biraz önce de bahsettiğim gibi birçok küçük ölçekli firmanın da büyük zorluk yaşamasına yol açtı.

2017 için umarım ülkemiz ekonomisi ve dünyamız adına daha istikrarlı ve sancısız bir yıl olur. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla da 2017’nin en az ilk yarısının sonuna kadar da temkinli olmak da fayda var.

BETA KİMYA’nın Hedefleri nelerdir? Bu hedefler doğrultusunda 2017 yılındaki yeni projeleriniz olacak mı?

BETA Kimya 2016 yılında 5 yeni ürününü müşterilerinin beğenisine sundu. 2017 yılında da hem sektörümüz hem de farklı sektörlere yönelik araştırmalarımız ve ürün geliştirme projelerimiz devam edecektir. 2016’nın sonlarına doğru Tuzla’da kurduğumuz yeni fabrikamızın da tam kapasiteyle üretimine devam edeceğini planlıyoruz. İhracatta yakaladığımız başarıyı koruyup daha da ilerilere taşımak istiyoruz.

Beta KimyaBETA KİMYA olarak sektörün sıkıntılarından bahseder misiniz?

Şu anda sanırım sektörün en büyük sıkıntısı yapılan satışların tahsilatlara dönüşememesi. Firmalar nakit akışı ve finans dengelerini kurmakta zorlandıkları zaman bu tür sıkıntılar ortaya çıkmakta. Tahsilat vadelerinin çok uzun olması da buna neden olan en büyük etken.

Üretim yapan firmanız doğayı korumak adına ne gibi tedbirler alıyor?

BETA Kimya A.Ş. Bureau Veritas tarafından ISO 9001, 14001, 10002 standartları ile belgelendirilmiş sektöründeki ilk firmadır. Bunun yanı sıra OHSAS 18001 Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemine de sahiptir. Fireleri ve iade ürünleri kendi imkanlarıyla geri dönüştürmeye özen göstererek, bertaraf edilecek ürün miktarını minimuma indirmektedir.

Firmanın düzenlediğiniz sosyal etkinlikleri var mı? Kısaca bahseder misiniz?

BETA Kimya A.Ş. olarak çalışan ve müşteri motivasyonuna çok önem veriyoruz. Başarılı işlere imza atan zihni rahat ve açık bir ekip olmak zorundayız. Bu yüzden sene içerisinde çeşitli etkinliklerle hem çalışanlarımızla iş yoğunluğunun dışında da bir araya gelerek sosyalleşiyoruz. Bowling ve tavla turnuvaları, iftar yemekleri, geziler, seminerler ve çalıştaylar düzenleyerek hem kurum içi iletişimimizi pekiştiriyoruz hem de ekip arkadaşlarımızın sosyal niteliklerini geliştirmelerini amaç ediniyoruz.

Öte yandan müşteri ve bayi toplantıları, eğitim seminerleri, saha/alan çalışmaları, teknik sunumlar da düzenleyerek müşterilerimiz ile daha sıkı bağlar kurmayı amaçlıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Umarım ülkemiz bir an önce içinde bulunduğu olumsuz havadan kurtularak daha istikrarlı, huzurlu ve refah dolu bir döneme girer. Dileriz ki; 2017 yılı öncelikle Türkiye adına daha sonrasında da tüm dünya için mutlu, huzurlu ve güzel haberler aldığımız bir yıl olur.

Son olarak da özellikle editör hanıma ve tüm Furnitech ekibine, BETA KİMYA A.Ş. adına bizlere sayfalarını ayırdıklarından ve ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür eder, iyi seneler dileriz…

 

#BetaKimya #SonerÖzbuğa #ApelTutkal #MitreApel #İKMİB #TİM #Ahşap #Mobilya #Tutkal #Yapıştırıcı #Silikon #SızdırmazlıkÜrünleri #MastikPoliüretanKöpük