AHEC, ‘Seed to Seat’

AHEC

AHEC, ‘Seed to Seat’ (Kaynaktan Koltuğa) projesi ile ‘Dubai Tasarım Günleri’nde

Üretilen yedi parçada kullanılan tüm Amerikan sert ağacının, A.B.D. ormanlarında tekrar yerini alması sadece 3,32 saniye sürer

AHECAmerikan sert ağaç sektörünün önde gelen uluslararası ticari birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), yürüttüğü ahşap mobilya projesi ‘Seed to Seat’ (Kaynaktan Koltuğa) ile modern ve çağdaş tasarımların sergilenip alıcı bulduğu, Orta Doğu ve Güney Asya’da düzenlenen tek yıllık fuar olma özelliğini taşıyan ve 17 Mart’a kadar açık kalacak olan Dubai Tasarım Günleri’ndeki yerini aldı. Kısaca bilgilendirildikten sonra ‘oturacak bir şeyler’ tasarlamaları istenen tasarımcılar, AMBB Mobilya İmalat ile ortaklaşa çalışarak Amerikan lale, kızıl meşe ve kiraz ağaç türlerinden tasarlanmış yedi adet özgün parça oluşturdular. Orta Doğu’daki bu proje, geçen sene Avustralya ve Yeni Zelanda’da başlatılan ‘Seed to Seat’ projesinin ikinci ayağı olma özelliğini taşıyor.

AHECBirleşik Arap Emirlikleri’nin en önde gelen ve heyecan verici tasarımcıları tarafından tasarlanan yedi oturak, Amerikan sert ağaç kaynağının sürdürülebilirliğini kanıtlayan ve vurgulayan nitelikte yaratıcı bir gösterim ile sergileniyor. Dubai ‘Seed to Seat’ projesinde yer alan tasarımcılar şöyledir: Fadi Sarieddine (Fadi Sarieddine Tasarım Stüdyosu), Anna Szonyi (Studio Anna Szonyi), Tarik Al Zaharna (T.ZED Mimarları), Bruce Paget (Heriot-Watt Üniversitesi – Dubai Kampüsü), George Kahler (Kahler Tasarım), Pallavi Dean (Pallavi Dean İç Mimarlık Ofisi) ve Hana Akram (Studio EM). Sürdürülebilirliğin bir temel oluşturabileceğini göstermeyi amaçlayan bu çalışmalarla AHEC, çığır açıcı Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) araştırmasını kullanarak, tasarımı bitirilen her bir ürün için tam çevresel profiller geliştiriyor.

“Yedi tasarımcı ve AMBB Mobilya İmalat ile olan işbirliğimiz sayesinde, son bir kaç yıldır piyasalara bir geri dönüş yapan kereste sektörü ile ilgili çalışmalara heyecan verici bir yaklaşım vuku bulmuştur. Bu özgün çalışma sadece Amerikan sert ağaçlarının güzelliklerine dikkat çekmekle kalmamış aynı zamanda tasarımcıların Amerika’da hali hazırda mevcut olan ve az kullanılan sert ağaçların yaratıcı potansiyelini keşfetmelerine olanak sağlamıştır,” diyen AHEC Afrika, Orta Doğu, Hindistan ve Okyanusya Bölge Müdürü Roderick Wiles demecine şöyle devam etti: “Seed to Seat, AHEC’in yüksek profil tasarımcılarla ortak çalışmalar yürütebilmesi ve piyasalarda az bilinen A.B.D. sert ağaç türlerinin tanıtılması için kurulmuştur. Bu kayda değer parçaların Dubai Tasarım Günleri’nde ortaya çıkmasıyla beraber, bu proje, Dubai’nin bir tasarım merkezi olduğunu bir kez daha kanıtladı.”

AHECSeed to Seat Projesiyle AHEC, tasarımın gerçek çevresel etkisini tanımlamayı ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) ile yürüttüğü kapsamlı çalışmanın üzerine koymayı amaçlamaktadır. AHEC’in LCA araştırmasının içerdiği 19 Amerikan sertağaç türü ve imalat esnasında malzeme, enerji kullanımı, taşıma ve israfla ilgili kaydedilen tüm verilerden yararlanılarak, tamamlanan her bir ürünün çevreye etkisi tam olarak ölçülebilmektedir. AHEC, aynı zamanda her bir tasarımda kullanılan toplam kereste hammaddesinin, ABD sertağaç ormanlarında büyümesi için gerekli toplam sürenin kaç saniye alacağını hesapladı. Ormanın büyüklüğü, yıllık hasat oranları, doğal ölüm oranı ve yenilenme oranları hesaplanarak, tasarımlarda kullanılan kerestenin ormanda tekrar yetişeceği sürenin sadece 3.32 saniye olduğu belirlenmiştir.

Wiles konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Amerikan sertağaç ormanı 120 milyon hektarlık alanı kapsar. Sert ağaçlar seçilerek hasat edilir ve doğal doğal gençleştirme yoluyla yeniden yetiştirilir. Gençleştirme hasadı fazlalaştırır ve neticesinde, bu devasa kaynak her yıl 130 milyon metreküp artmaktadır. Diğer bir deyişle, bu 4,5 milyon adet 40 ayak küp hacmindeki konteynıra eşdeğer bir rakamdır. Tüm projeye dair yapılan ilk analizin sonucunda, tasarımların imal edilmesinde 1,83 metreküp kerestenin kullanıldığı anlaşılmıştır. Odunun karbon depolama özelliğine bağlı olarak, tüm oturaklar atmosferden 673,26 kg ağırlığında CO2 azaltmış olacak. Bu proje böylece üretilen tasarımların tam çevresel etkisinin ve materyal seçiminin öneminin anlaşılmasını sağlamıştır. Nihayetinde, umarız bu çalışmalar, odun türlerinin teknik özelliklerinin daha bilimsel anlaşılmasının da önünü açar.”

Daha fazla bilgi için www.seedtoseat.info adresini inceleyebilirsiniz.

#AHEC #SeedToSeat #Ahşap #Koltuk #KaynaktanKoltuğa