AGT İran Yatırımı İle Ses Getiriyor

Zemin kaplama alanında kalitesiyle ve marka bilinirliği ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen AGT, İran’da hayata geçireceği fabrika ve gündemdeki yeni yatırımları ile dikkat çekiyor.

Dekorasyon dünyasındaki trendlerin belirleyicisi olan AGT, bu yıl soft renklerin natürel dokunuşlarını evlere getiriyor. Zemin kaplama konusundaki iddiasını konuşturan marka, şu günlerde yeni bir heyecan yaşıyor. İran pazarındaki gücünü yeni açılacak bir fabrika ile pekiştiren ve buradaki marka bilinirliğini kuvvetlendiren AGT’nin gündemindeki yenilikleri, dekorasyon trendlerini ve yatırımlarını AGT Pazarlama Müdürü Özge Sipahioğlu’ndan dinledik.  Ağırlıklı olarak seramik, lamine ve laminat parkelerin tercih edildiğini ifade eden Sipahioğlu, AGT’nin tüm bu ürün grupları ve bünyesindeki diğer ürünlerle güçlü bir marka profili çizdiğini vurguladı.

Bu yıl dekorasyondaki trendler nelerdir?

Özellikle mobilya ünitelerinde eskiden parlak tonları çok fazla görüyorduk, şimdi parlak tonlarla birlikte soft tonlarında gündemde olduğunu gözlemliyoruz. Hatta soft tonlarla pastel tonların kombinlendiğini görüyoruz. Dolayısıyla biraz daha natürellik ve doğallık ön plana çıksın diye parlaklığı kısmen azalıp, pastel tonlar arttırılmış, tamamen doğal hissi veren taş ve ahşap dokular hayatımıza girmeye başladı. İç dekorasyonda trend böyle olunca bu ister istemez zemine de yansıyor. Bu nedenle zeminde de ağırlıklı olarak meşe ve gri tonları bu sene revançta. Parlak görünüm yerini mat, metal, taş dokulara ve ağaç yüzeylere bırakıyor.

Peki, ağacı bu yılki trendlere göre şekillendiriyorsunuz. Bu seneki renkler bu görünümü yakalama noktasında sizi zorluyor mu?

Zorlanmıyoruz çünkü sizin bu anlamda bir farkındalığınız varsa dünyadaki trendler sadece mobilya sektörü için geçerli değil. Bir trendi belirlerken otomotiv sanayisinden tutun da tekstile, mobilyaya hatta kozmetikten modaya kadar bu konu içine giriyor. İster istemez Trend Hunterlar belli trendleri ön gördükleri zaman, bunun farklı alanlara yansımaları kaçınılmaz oluyor. Siz bu farkındalığa firma olarak sahipseniz çok rahat Mercedes’in kahve tonundan ilham alan bir panelle metalik mavilerle kombinlenmiş çok farklı dokular tasarlayabilirsiniz. Önemli olan o gözle bakarak, o farkındalığı oluşturmak.

Son dönemleri baz alırsak, insanlar evlerinde dekorasyon oluştururken trendlere bakıyor. Zemin kaplamasına yönelik insanlarda nasıl bir ilgi var? Geçmişten günümüzü doğru kısa bir yolculuk yaptığımızda bu ilgide nasıl bir değişim gözlemliyorsunuz?

Hayatımız gittikçe hızlanıyor. Hayatlar hızlanıp dinamikleştikçe yaşamlar biraz daha sadeleşmeye başlıyor. Naturelliğin hakim olduğu şu dönemlerde renkler soft tonlara geçiş yapıyor dedik. Malzeme olarak da kolay işlenen, kolay şekil alan ve montajı yapılabilen uygulamalara gidiliyor. Eskiden bizim çocukluğumuzda zeminlerde marleyler, asfalt esaslı işçiliği olan ve zor sürülen ürünler varken, şimdilerde ağırlıkla kolay montajı yapılan lamine, laminat parkeler tercih ediliyor. Çünkü, günümüzde çocuk sahibi olduğunuzda daha büyük bir eve geçebiliyor ya da aile küçüldükçe daha küçük bir eve taşınıyorsunuz. Hızlı değişen bu hayatlarda hızlı şekil alabilen, ömrünü çabuk değiştirebilen malzemeler ‘İn’ oluyor. Evler değişiyor. Eskiden 120 m2’ye 3+1’ler revançtayken, metropoller büyüdükçe 120 m2’lere 4+1’ler sığmaya çalışıyor. Bu noktada ürün gamımızda olan gerek lamine gerek laminat parkeler hacimsel olarak piyasada daha çok tercih ediliyor ve artıyor. Halı ise gittikçe azalıyor. İnsanlar kolay silinebilen ürünlere kaydıkça dekoratif halılara yönelim oluyor. Ortaya konulan şık bir halı ile dekorasyon tamamlanıyor. Eskiden olduğu gibi her yeri halıflekslerle kaplamıyor, marleylerle bütün evi döşemiyoruz. Ağırlıklı seramik, lamine ve laminat parkeler tercih ediliyor.

Yer zemin kaplamaları dediğimizde en büyük sıkıntı ısı yalıtım oluyor. Bu konuda AGT ürünlerinin özellikleri nedir?

AGT’nin bütün ürünleri yüzde yüz ağaçtan yapıldığı için, en ince ürünümüz olan 8 milim ürünümüzde bile HDF’den yapılmış olması sebebiyle ısı yalıtım özelliği mevcut. Nispeten diğer ürünlere, malzemelere ve taşlara kıyasla ahşabın ısı yalıtım değeri çok daha yüksektir. Kaldı ki bizim sadece 8 milim değil, 10 milim biraz daha kalın parkelerimizle 14 milim lamine parkelerimiz de mevcut olduğu için kalınlık arttıkça ısı yalıtım değeri de artıyor. Annelerde çocuklarını daha güvenli bir şekilde parke üzerinde oturtabiliyor.

Yurtdışındaki ilk fabrikanızı İran’da açıyorsunuz. Bu süreç nasıl gelişti ve fabrika ne zaman tamamlanıyor?

İran son yıllarda oldukça popüler bir ülke… Ama AGT için, İran pazarı çok uzun yıllardır var.  Bundan 20 ila 30 yıl kadar önce AGT markası ile İran pazarına girmiştik. İlk olarak profillerimizle ticaretimiz başladı, sonra panellerimizle devam etti. İran bizim için ihracatta ilklerin içerisinde yer alıyor ve İran oturmuş bir Pazar, orada AGT’nin ciddi bir marka değeri var. Ürünlere yönelik birçok mahkeme kararımız var, orada AGT’yi taklit eden ürünler toplatılıyor. İran bizim için yeni parlayan bir yıldız değil. Dolayısıyla İran’da çok uzun yıllardır olan varlığımızı bu fabrika ile taçlandırıyoruz. Tahran’a yakın bir mesafede konumlanan fabrikamızda ilk olarak panel yatırımı ile başlayacağız, sonrasında diğer ürün gruplarımızı da dahil edeceğiz.

Ne kadarlık bir yatırım yapıldı?

Bu fabrika yaklaşık olarak 45 milyonluk bir yatırım ve yaklaşık 300 kişilik bir istihdam oluşturacak. İran Kazvin Organize Sanayi’de kurulacak.

İhracat tarafı nasıl ilerliyor?

AGT ürünlerinin yüzde elliye yakınını ihracatta tüketiyor. Dünden bugüne zamanla ihracatta artış yaşanıyor, ilerleyen dönemde bu oranı olabildiğince yukarı çekmeyi hedefliyoruz. Önemli olan bir Türk markasının dünyada markalaşmasını sağlayabilmek. Yurtdışında gittiğimiz çeşitli fuarlarda sergilediğimiz ürünlerde farklı tarzları ve renkleri görebiliyorlar. AGT’nin genlerinde yenilik var. Bu sayede rahatlıkla diğer markalardan ayrışıyoruz. Bu bizim için çok önemli, ihracatı zaten yüzde 50 seviyelerinde bir noktada tüketmiyoruz, 60’dan fazla ülkede AGT ürünleri var, hatta son zamanlarda 70’in üzerine çıktık diyebiliriz. Eklenen Fransızca ile web sitemiz bile altı farklı dilde hizmet veriyor. Kanada’da bizim güçlü olduğumuz pazarlardan olduğu için Fransızca önemli bir ihtiyaçtı. Web sitesi, kartela ve tüm pazarlama materyallerine bu yansıyor, çok dilli ve uluslu bir yapı oluşturduk.

İran’dan başka üretimi taşıyarak fabrika kurmayı hedeflediğiniz farklı bir ülke pazarı var mı?

Planladığımız ülkeler, yatırımlar ve bu yönde senaryolar var. Zamanı gelince paylaşmak daha sağlıklı olacaktır. Faklı farklı senaryolar üzerinde çalışıyoruz aslında…

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

AGT’nin tarihinden gelen bir yenilikçi algısı, trend olma özelliği var. Bugünde devam ediyor ve bu hiç bitmeyen bir süreç, ben buna eriştim demekle olmuyor. Farklılaşabilmek için sürekli yenilik gerekiyor. Katıldığımız her ortamda, fuarda, bayi toplantısında, etkinliklerde ve basın davetlerinde her zaman sizlerle birlikte olduğumuzda farklı şekilde ağırlamaktan ve özgün olmaktan, kreatif işler yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizlerin de destekleri ile AGT güzel günler görecektir.

#AGT, #yatırım, #İran