AGT En Modern ve Yüksek Performanslı MDF Tesisi Olma Hedefinde

AGT

Ürünlerini 60’dan fazla ülkeye ihraç eden AGT, 500 milyon TL’lik cirosunun %40’ını ihracattan elde ediyor.

“Ahşabın teknoloji ile kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği” ilkesi ile 30 yılı aşkın süredir üretimine devam eden AGT, 2016 yılında yaptığı yatırımlar sonucu devreye soktuğu yeni üretim hatları ile Türkiye’nin en modern ve yüksek performanslı MDF tesisi olma iddiasında. Konuyla ilgili sorularımızı cevaplayan AGT Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı, bu tesislerin 500 bin metreküp üretim kapasitesine sahip olduğunu söyledi. 2017 yılında 10 mm parkedeki yeni serilerini piyasaya süreceklerini belirten Subaşı, markalaşma iddialarını 2017 yılında da sürdürerek farklı ürünleri yeni yılda ürün gamlarına ekleyeceklerinin altını çizdi.

AGT’nin kuruluş serüvenini sizden dinleyebilir miyiz? Kurulduğunuz günden bu yana firmanın edindiği felsefe ve ilke nedir?

AGT, “gelişen teknoloji ile ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği“ düşüncesiyle 1984 yılında Antalya’da çalışmalarına başladı. 32 yıl önce küçük bir imalathanede başladığı kalite yolculuğuna bugün teknolojiyle donanmış 400 bin metrekarelik modern tesislerinde, alanında yetkin çalışan gücüyle devam ediyor.

AGT olarak ürün yelpazeniz nelerden oluşuyor? AGT bünyesindeki ürünler son tüketici ye hangi platformlardan ulaşıyor?

AGT,  Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu üretim tesisinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil üretimi ile mobilya ve dekorasyon sektörlerine, parke, kapı, duvar paneli ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet veriyor. Tüm ürünlerimizi, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında konumlandırdığımız yaygın bayi ağı aracılığıyla son kullanıcı ile buluşturuyoruz.

Üretim noktasında dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir? Özellikle zemin kaplama alanındaki ürünlerin üretim aşamasından bahseder misiniz?

İnovatif yaklaşımımız sayesinde müşterilerimize katma değerli ürünleri sunmak olmazsa olmazımız. Türkiye’deki parke üretimine hızlı giriş yapan AGT, gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında başta Doğu Avrupa-Balkanlar, İran ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere parke ihracatı gerçekleştiriyor. Natura serisi ile 16 renk, Natura Line ve Plus serileri ile ise 8 renkte üretim gerçekleştiriyoruz.

2014 yılında, ürün gamımızdaki diğer ürünlerin de hammaddesi olan MDF tesisimizi faaliyete açtık. AGT Entegre MDF Üretim Tesisi, MDF üretim teknolojisinin öncü firmalarından Siempelkamp GmbH Co&KG tarafından dünyadaki üretim hatları arasında ‘en iyi uygulama’ seçildi.  ContiRoll Generation8 teknolojisi ile Türkiye’nin en modern ve yüksek performanslı MDF tesisi olma iddiasındaki kompleksimiz yıllık 500 bin metreküp üretim kapasitesine sahip. 2015 ve 2016 yıllarında her iki Parke Üretim Hattımızı devreye aldık. Buralarda yüksek yoğunluklu MDF olan HDF’den (High Density Fiberboard) parke üretmekteyiz. AC3 ve AC4 aşınma sınıfından oluşan 2 serimiz mevcut. Yakında 10 mm parkedeki yeni serimizi piyasaya süreceğiz.

Ürünlerin ahşap kullanılarak hayata geçirildiğini biliyoruz. Bu noktada belki de akla ilk gelen sorulardan birisi, neden ahşap? Ürünlerin ahşapla üretilmesinin sağladığı avantajlar nelerdir? Hangi ahşabı tercih ediyorsunuz?

AGTAhşap ve inovasyon AGT’nin genlerinde mevcut. Markamızın isminin açılımına da baktığımızda aynı şeyi görüyoruz; Ahşabı Geliştiren Teknoloji. Birçok hammaddenin aksine ahşap kullanıldığı üründe yaşıyor ve bu hissi son kullanıcıya veriyor. Ayrıca çevre dostu, sağlıklı ve doğal bir hammadde olması da önemli. Endüstriyel ormanlardan elde ettiğimiz ahşabı chips dediğimiz ufak parçacıklara ayrıştırıyor ve üretime alıyoruz. Önce MDF’yi; MDF’den de ürün gamımızdaki diğer ürünleri üretiyoruz.

Türkiye genelinde bayilik verirken ne gibi kriterler aranıyor? Uluslararası arenada distribütörlük veriliyor mu?

Bölgesel optimizasyon yaparak ürünlerimizi tüketicilere ulaştırırken bayilerimiz en önemli paydaşlarımız. Bu nedenle bayilerimizi seçerken AGT ailesinin bir üyesi olmalarını hedefliyoruz. Onları bizleri temsil eden birer marka elçisi gibi konumlandırıyoruz.  Yeni yatırımlarımıza ulusal ve uluslararası alanda devam edeceğiz; böylece müşterilerimizin kalplerine dokunacağız. Son tüketici ile aramızdaki en önemli bağı oluşturan bayilerimiz ile beraber büyümeye; tek bir güç olarak var olmaya devam edeceğiz.

Trendler ve son teknolojileri ne ölçüde takip edip, ürünlere entegre ediyorsunuz? Zemin kaplamada bu yıl üretilen ürünlerin öne çıkan özellikleri nelerdir?

Modadaki trendler gibi mobilya sektöründe de trendler mevcut, biz de AGT olarak tüm bu trendleri yakından takip ediyor, inovatif yaklaşımımızı üretimimize yansıtıyoruz. Renk doku gibi güne dair çizgileri ürünlerimize yansıtıyoruz. Moda dünyasında olduğu gibi mobilya sektöründe de artık doğal tonlara ve hayatla bütünleşen tasarımlara ağırlık veriliyor. Özellikle batıdaki renk çeşitliliklerinde bu durumu daha net gözlemleniyor. 2017’de mobilya sektöründe ağırlıklı olarak hayatın içinden hayatla uyumlu doğal tonları, daha gerçekçi pastel seçimleri görmek mümkün. Ahşap yüzeylerde doğal ahşap yüzey saçları ve register saclar mobilyada ve parke yüzeylerde kullanılırken, beton ve taş yüzeylerde yine taş etkisi verebilmek adına, taş yüzeyli saclar yer alıyor. 2017-2018 yıllarının başka bir trendi ise, gelişi güzel karalama dediğimiz çizgiler, bu çizgileri yüzeylerde düz renkler üzerinde bile göreceğiz. Otomotiv sektöründen kozmetik sektörüne sıçrayan mat akım mobilya sektörünün de yeni trendi olacak.

İhracat noktasında hangi ülkelerle temaslarınız var? Belirlediğiniz hedef bir ülke pazarı var mı?

Ülkemizdeki yerli mobilya üretimi ve tasarımının yanı sıra yurtdışında aktif pazarlama çalışmaları da yürüten AGT, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 500 milyon TL’lik cirosunun %40’ını ihracattan elde ederek sektör liderliğini koruyor. Türkiye genelinde yaygın bayi kanalının yanı sıra 5 kıtada satış noktaları bulunan AGT, başta Doğu Avrupa, Balkanlar, İran ve Rusya olmak üzere 60’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 2016 yılında ihracatta aktif pazarlama çalışmalarına devam eden firmamız,  Dubai, İran, İstanbul  showroom ve ofislerinin açılması; Amerika, İngiltere, Kanada başta olmak üzere yaklaşık 30’a yakın ülkede aktif fuar katılımları ve pazarlama faaliyetleri ile sektörde öncü olmanın haklı gururunu yaşıyor. Turquality çalışmalarımız kapsamında stratejik ülkelerimizi belirledik.  Ortadoğu başta olmak üzere, Avrupa ve Kanada’daki satış-pazarlama faaliyetlerimizin yoğunluğunu önümüzdeki günlerde arttıracağız. İstanbul, İran, Dubai showroomlarımız ve sürdüreceğimiz satış pazarlama faaliyetlerimizle 2017 yılı başlangıcı itibariye pazarın önemli bir kısmını domine etmeyi hedefliyoruz.

AGT olarak, 2016 yılındaki büyüme hacminiz nedir? 2017 için belirlediğiniz hedef büyüme var mı? Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin raporlarına istinaden, Türkiye’nin ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektör ihracatının gemi sektörü hariç 14 ila 16 milyar dolara ulaşmasını tahmin edilmektedir.  Bu anlamda AGT de belirlediği yılsonu ihracat ve satış hedeflerine ulaşacak ve 2023 hedeflerine ulaşılırken kendi sektörünün en önemli aktörlerinden biri olacaktır.

2015 yılında 500 milyon TL ile elde ettiğimiz %45’lik büyüme oranının 2016 yılında da sürdüğünü görmekteyiz. Yılsonu büyüme oranını ise hedeflerimizle paralel olarak tamamlayacağımızı öngörüyoruz. Ürün farklılığı ve çeşitliliğimiz üzerinden sürdüğümüz markalaşma iddiamızı önümüzdeki sene de sürdüreceğiz, farklı kapı ve ürünlerimizi de 2017’yi karşılarken ürün gamımız içerisine dahil etmeyi planlıyoruz.

#AGT #MDF #MDF-LAM #Panel #Profilüretimi #Mobilya #Dekorasyon #Parke #Kapı #DuvarPaneli #Süpürgelik

#manşet